Mrówki – najczęściej spotykany szkodnik

Wśród wszystkich insektów atakujących budynki, mrówki są najczęściej spotykane.  Istnieje wiele różnych gatunków mrówek. Każdy z nich jest inny pod względem miejsc, w których zakładają gniazda, obyczajów, cech i upodobań  żywieniowych.

Wszystkie mrówki zakładają kolonie, w których żyją:

  • Samica składająca jaja (królowa)
  • Krótko żyjące samce oraz robotnice (bezpłodne samice)
  • Zbieraczki, pracujące w ogrodach i kuchniach (robotnice)

Najbardziej uciążliwe są robotnice. Rozbiegają się na duże odległości w poszukiwaniu pożywienia, niszcząc przy okazji żywność przeznaczoną dla ludzi. W szpitalach, mrówki faraona żywią się krwią, płynami kroplówkowymi, pozostałościami po wydzielinach z ran oraz wymiotów. Mrówki przeżuwają i gryzą, powodując uszkodzenia różnorodnych materiałów.    

Identyfikacja gatunku

Należy przeprowadzić badania w celu określenia zasięgu inwazji oraz gatunku mrówek. Ta ostatnia informacja jest niezbędna, aby dobrać najlepszą przynętę.   

Trwała eliminacja mrówek

Skuteczna, długoterminowa eliminacja mrówek wymaga zniszczenia gniazda. Jest to często trudne, ponieważ gniazda znajdują się w trudno dostępnych miejscach.

Zastosowanie przynęt daje zwykle najlepsze rezultaty. Mrówki – zbieraczki zjadają przynętę, po czym zabierają substancję czynną do kolonii, by nakarmić jej pozostałych mieszkańców. Można także spryskać teren graniczny substancją, której mrówki wolą unikać, aby trzymać je z dala od domu.

Other Problems

Pharaoh Ant

Mrówka faraona

Mrówki faraona są owadami społecznymi i żyją w koloniach.

Zobacz szkodnika
Black Ant - Bayer Pest Control

Mrówka (hurtnica pospolita)

W budynkach oraz w ich otoczeniu, mrówki te powodują liczne...

Zobacz szkodnika