Rybik cukrowy

Kategoria gatunkowa: Inne

Nazwa łacińska: Lepisma saccharina

 

Opis:

Dorosły rybik cukrowy osiąga rozmiar 15 mm. To bezskrzydłe owady o wysmukłym, wydłużonym tułowiu pokrytym łuskowatą, srebrzystą skórą, gładką i śliską, która ułatwia rybikowi przedostawanie się przez niewielkie szczeliny.

Długie czułki są wykorzystywane podczas tańca godowego, a przysadki odwłokowe składają się z trzech członów, wysuwanych z tyłu, i służą do wykrywania obecności drapieżników. 

 

Zachowanie:

Rybiki to owady nocne, żyjące w ukryciu, które trudno dostrzec, co ułatwia im dokonanie inwazji. Są szkodnikami ze względu na spożywane pokarmy, do których należą papier i klej, dlatego zagrażają m.in. książkom i tapetom. W przeciwieństwie do innych owadów, rybiki nie przechodzą pośrednich stadiów rozwoju – z jaj wylęgają się od razu w postaci nimfy.    

 

Region:  Występują w całej Australii

 

Środowisko:

Rybiki docierają do budynków w poszukiwaniu ciemnych, wilgotnych obszarów; bardzo lubią wilgoć. Na ogół znajduje się je w szczelinach i pęknięciach ścian.  

 

Ryzyka:

Rybiki mogą wyrządzić wiele szkód, często natomiast pozostają niezauważone do momentu, gdy takie szkody wystąpią. Niszczą dywany, meble oraz tkaniny, a także odżywiają się papierem i zanieczyszczają żywność.

Są w stanie żywić się niezwykle różnorodnymi surowcami, w tym celulozą, dlatego też mogą zanieczyścić szampony i inne środki do pielęgnacji ciała.

Odchody rybików pozostawiają plamy o żółtym zabarwieniu.

 

Other Problems

Pająk

Większość pająków jest nieszkodliwa i odgrywa ważną rolę w...

Zobacz szkodnika