Kategoria gatunkowa: Szkodnik latający

Nazwa łacińska: Culicidae

Rodzina: Komarowate

 

Opis:

Dorosły osobnik komara osiąga średnio długość 4 do 8 mm, nie przekracza jednak 16 mm. Głowa owada jest „odbiornikiem” wszelkich sygnałów zmysłowych, tutaj także mieści się ssawka w przypadku samicy.  Komary są w stanie pokonywać duże odległości; uderzenia ich skrzydeł powodują powstawanie charakterystycznego dźwięku, który sygnalizuje ich obecność.  

 

Zachowanie:

Komary lubią ciepło, odpoczywają jednak podczas najgorętszej pory dnia. Są aktywne od zmroku do świtu.  

 

Komary wykrywają obecność źródeł pokarmu z dużej odległości poprzez detekcję:

  • światła
  • CO2
  • zapachu

 

Latają słabo, stają się nieaktywne przy dużym wietrze.

 

Wyłącznie samice komara gryzą – potrzebują krwi, która jest źródłem wartości odżywczych, w celu złożenia jaj. Samce żywią się nektarem i innymi słodkimi substancjami. Gryząc, samica wpuszcza do krwi gospodarza ślinę zawierającą antykoagulant, który zapobiega krzepnięciu krwi i zablokowaniu ssawki. Samica jest w stanie zmagazynować ilość krwi gospodarza, przekraczającą wielokrotnie masę jej ciała.

 

Region:

Pochodzące z ciepłego klimatu komary są rozpowszechnione na terenie całej Australii. 

 

Środowisko:

Larwy i poczwarki rozwijają się w wodzie. Miejscem wylęgu mogą być niewielkie, istniejące przejściowo zbiorniki wodne w pobliżu domów, stawy i strumienie. Komary żyją głównie na zewnątrz, często w pobliżu miejsca, w którym przyszły na świat.

Pokonują duże odległości w poszukiwaniu pożywienia lub idealnego miejsca na złożenie jaj. Samice wlatują do domów w poszukiwaniu pożywienia, często atakują osoby śpiące. 

 

Ryzyka:

Komary bywają bardzo uciążliwe, nawet, jeśli ich ukąszenia nie są szkodliwe, w niektórych przypadkach jednak mogą powodować alergie oraz prowadzić do zakażeń wtórnych w przypadku rozdrapania rany.

 

Samice komara roznoszą choroby, w tym także zagrażające życiu. Są nosicielami tak groźnych chorób, jak:

  • Malaria
  • Denga
  • Żółta gorączka
  • Gorączka Zachodniego Nilu
  • Wirus Chikungunya