Kategoria gatunkowa: Szkodnik latający

Nazwa łacińska: Vespula vulgaris

Rodzina: Osowate

 

Opis:

Osy osiągają różne rozmiary, w zależności od gatunku. Osa pospolita ma długość 12-17 mm, królowa jest nieco większa. Niektóre gatunki osiągają 30 mm długości.

Wiele gatunków charakteryzuje się jaskrawym ubarwieniem – są to kombinacje barwy czarnej, żółtej i pomarańczowej, sygnalizujące, że owad posiada groźne żądło i należy omijać go z daleka. Największy gatunek to Vespa, występuje on jednak stosunkowo rzadko.

 

Zachowanie:

Osy są często uważane za pożyteczne, zjadają niemal wszystkie szkodniki, przyczyniając się do kontrolowania wielkości ich populacji.

 

Istnieją dwie kategorie os – owady społeczne i samotnice. Społeczne są wyposażone w żądła i budują kolonie; wiele gatunków to jednak osy – samotnice, pozbawione żądeł.

 

Tylko samice posiadają pokładełko, które umożliwia im żądlenie wrogów. Osy żądlą w obronie swego gniazda i mogą to czynić wielokrotnie. Żądlą także na jesieni, gdy są zmuszone opuszczać przepełnione gniazda i udawać się na poszukiwanie słodkiego pożywienia.

 

Region:

Wiele gatunków pochodzi prawdopodobnie z Europy i Afryki Północnej.    

 

Środowisko:

Różne gatunki wybierają różnorodne warunki życia. Niektóre osy budują gniazda pod ziemią, w pobliżu poziomu gruntu; inne zamieszkują jamy, dziuple drzew, otwory w ścianach budynków.

Wiele gatunków buduje gniazda w dostępnych otworach pod warunkiem, że dana struktura jest wystarczająco mocna, aby utrzymać ciężar gniazda. Osy drzewne  zawieszają gniazda na gałęziach drzew, a osy norweskie budują niewielkie gniazda na gałązkach krzewów agrestu czy głogu.

Ryzyka:

Osa pospolita jest raczej uciążliwa, niż groźna; gdy jednak wyczuwa niebezpieczeństwo, staje się agresywna, broniąc swego gniazda; wydziela silne feromony, które są sygnałem do ataku dla całej kolonii.

Dla większości osób, użądlenie osy jest bolesne; co gorsza, mogą one żądlić wielokrotnie. W przypadku ataku dużej liczby os,  ich jad może okazać się śmiertelny.

Użądlenie w usta lub przełyk jest groźne; w przypadku alergii, osoba ukąszona wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.